تبلیغات
تفسیر موضوعی قرآن - پاسخ مسابقه قرآنی شماره پنج

به نام خدا

با سلام به فضل الهی پنجمین مسابقه قرآنی ویژه دانشجویان عزیز در ترم مهرماه 95 با استقبالی خوب به پایان رسید.

شکلک های محدثه

 

سوال مسابقه شماره 5-جزء پنجم قرآن

در کدام آیه و برای چه کسانی این ویژگی ذکر شده است:

«و هنگامی که به نماز بایستند، با کسالت و سستی و بی حالی می ایستند....»

(پاسخ این سوال دو قسمتی است وهرقسمت 0/5 نمره دارد.)

 

پاسخ مسابقه شماره 5-جزء پنجم قرآن

آیه 142 سوره مبارکه نساء - منافقان

توضیح: سوره نساء، آیه 142 : إِنَّ الْمُنافِقِینَ یُخادِعُونَ اللَّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ وَ إِذا قامُوا إِلَى الصَّلاةِ قامُوا كُسالى‏ یُراؤُنَ النَّاسَ وَ لا یَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلاَّ قَلِیلاً

ترجمه:

142- منافقان می خواهند خدا را فریب دهند در حالى كه او آنها را فریب می ‏دهد و هنگامى كه به نماز ایستند از روى كسالت می ‏ایستند، در برابر مردم ریا می كنند و خدا را جز اندكى یاد نمی ‏نمایند.

 

تفسیر:

در این آیه چهار صفت دیگر از صفات منافقان در عبارات كوتاهى آمده است:

1- آنها براى رسیدن به اهداف شوم خود از راه خدعه و نیرنگ وارد میشوند و حتى میخواهند:" به خدا خدعه و نیرنگ زنند در حالى كه در همان لحظات كه در صدد چنین كارى هستند در یك نوع خدعه واقع شده ‏اند، زیرا براى بدست آوردن سرمایه‏ هاى ناچیزى سرمایه‏ هاى بزرگ وجود خود را از دست می دهند".

(إِنَّ الْمُنافِقِینَ یُخادِعُونَ اللَّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ‏).

تفسیر فوق از واو" وَ هُوَ خادِعُهُمْ‏" كه واو حالیه است استفاده میشود و این درست شبیه داستان معروفى است كه از بعضى بزرگان نقل شده است كه به جمعى از پیشه‏ وران میگفت: از این بترسید كه مسافران غریب بر سر شما كلاه بگذارند، كسى گفت اتفاقا آنها افراد بیخبر و ساده ‏دلى هستند ما بر سر آنها میتوانیم كلاه بگذاریم، مرد بزرگ گفت: منظور من هم همانست، شما سرمایه ناچیزى از این راه فراهم میسازید و سرمایه بزرگ ایمان را از دست میدهید!

 2- آنها از خدا دورند و از راز و نیاز با او لذت نمی ‏برند و به همین دلیل:" هنگامى كه به نماز برخیزند سرتاپاى آنها غرق كسالت و بی حالى است" (وَ إِذا قامُوا إِلَى الصَّلاةِ قامُوا كُسالى).

3- آنها چون به خدا و وعده ‏هاى بزرگ او ایمان ندارند، اگر عبادت یا عمل نیكى انجام دهند آن نیز از روى ریا است نه به خاطر خدا! (یُراؤُنَ النَّاسَ‏)

 4- آنها اگر ذكرى هم بگویند و یادى از خدا كنند از صمیم دل و از روى آگاهى و بیدارى نیست و اگر هم باشد بسیار كم است. (وَ لا یَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلَّا قَلِیلًا).

[منبع:تفسیر نمونه،جلد4،ص177]
طبقه بندی: مسابقه قرآنی، 
برچسب ها: مسابقه قرآنی شماره پنج، پاسخ مسابقه قرآنی شماره پنج، جزء پنجم قرآن، سوره نساء، مسابقه قرآنی،  

تاریخ : یکشنبه 17 بهمن 1395 | 07:36 ب.ظ | نویسنده : علی محمد بهزادی نژاد | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • دانلودیوم